U bent hier

woensdag 8 juni 2016

Buien nemen afscheid in stijl

Gisteren was voorlopig de laatste dag dat de buien zich boven Zuidoost Nederland konden uitleven. Wie tussen 4 en 6 uur 's middags een neerslagradar heeft geraadpleegt zal gezien hebben dat de buien weer flink actief waren. In een brede band vanaf het Ruhrgebied over ZO Nederland en Vlaanderen tot aan Londen toe ontwikkelde zich een zeer intensieve buienzone die lokaal weer meer dan 5 cm en op sommige plaatsen zelfs 10 cm neerslag bracht. 

Zoals zo vaak de afgelopen dagen waren het vooral de steden die het moesten ontgelden. De waterafvoer is daar berekend op 2 tot 3 cm regen per uur en dat leidt al snel tot overlopende riolen en ondergelopen straten. Buiten de steden konden de beken het nog verrassend goed aan. Op enkele plaatsen werd het waakpeil overschreden, maar grote inundaties deden zich niet voor. De buien verdwenen na 8 uur ook weer snel.

Dalende waterstanden zetten voorlopig door

In de grote rivieren leverde het extra water van de buien slechts een beperkte opleving op. De Maas was al weer gedaald tot ca 700 m3/s en steeg agv de neerslag vannacht nog een keer naar 950 m3/s. In de loop van de dag daalde het peil ook weer snel naar 700 m3/s. De komende 3 dagen wordt vrijwel geen neerslag verwacht, maar omdat er in het stroomgebied nog veel water onderweg is, zal de afvoer maar langzaam dalen. In het komend weekend verwacht ik een afvoer van ca 500 m3/s.

Vanaf zaterdag wordt wel weer neerslag verwacht, maar hoe intensief dat wordt, is nu nog niet te zeggen. Wel lijkt het weerbeeld vrij veel op dat van deze week, met kleine lage drukgebieden die boven Midden Europa lang op dezelfde plaats stil blijven liggen. Dat betekent in ieder geval niet dat er een lange droge periode aanbreekt.

De Rijn staat bij Lobith nu al dagen op een vrijwel stabiel peil. Tergend langzaam gaan er wat centimeters af en door de extre neerslag van gistermiddag in het Ruhrgebied, kwam er vandaag zelfs weer een paar centimeter bij. Bij Keulen is de waterstand de afgelopen 2 dagen echter al bijna 50 cm gezakt en die dalende tendens zal morgen ook Lobith bereiken. 

Een langdurige daling zit er echter niet in. De zone met extreme buien is vandaag naar Zuid Duitsland en Zwitserland geschoven en brengt daar nu weer veel neerslag. Nu was de afvoer vanuit de Bovenrijn nog vrij hoog, maar daar komt dus weer wat bij. In Midden Duitsland blijft het wel droog en daar dus dalende afvoeren vanuit de zijbeken. Ik verwacht daarom dat de waterstand bij Lobith de komende 4 tot 5 dagen met zo'n 25 cm zal dalen tot nabij de 11 meter en dat daarna een stabilisatie zal optreden als het extra water uit de Bovenrijn ons bereikt. 

Of opnieuw een stijging, want vanaf komend weekend wordt ook meer in het noorden van het stroomgebeid van de Rijn weer neerslag verwacht. De kans op opnieuw hoge waterstanden is daarom nog niet voorbij.