Update 12 maart
Gisteren viel veel regen in een zone die zich uitstrekte over het zuidoosten van Nederland, de noordkant van de Ardennen en het aangrenzende deel van Duitsland, met lokaal meer dan 40 mm regen. Veel beken in dit gebied zijn daarom snel gestegen, maar er dreigen geen calamiteiten, want de afvoer voorafgaand aan de regen was ongeveer normaal.
De regenzone keert vandaag weer terug en treft dan vooral de zuidkant van de Ardennen, zodat de Maas nogmaals wat extra water kan verwachten. Ook de Moezel gaat nu wat ontvangen, wat naar de Rijn stroomt.
Na vandaag volgen een paar droge dagen, maar vanaf vrijdag naderen alweer nieuwe regenzones en de dagen daarna kan er dagelijks regen vallen in de stroomgebieden. Het wordt al met al dus wat natter dan het een paar dagen geleden nog leek te gaan worden.
Maas
De Maas is vannacht al gestegen van ca 350 m3/s naar ca 600 m3/s. Vanwege de regen vandaag aan de zuidkant van de Ardennen zet de stijging komende nacht nog wat door naar ca 700-750 m3/s op woensdag. Daarna weer wat dalend, naar ca 500 m3/s op vrijdag. Vanaf weekend weer regen in de Ardennen, dus ook rond en na het weekend een blijvend licht verhoogde waterstand. En het is niet onwaarschijnlijk dat volgende week ook nog een keer de 1000 m3/s wordt aangetikt.
Rijn
De daling bij Lobith van de afgelopen weken is gisteren al gestopt bij een stand van ca 9,4 (NAP) en de komende dagen volgt een lichte stijging. In het weekend verwacht ik een stand van ca 9,75 m (NAP) bij een afvoer van ca 2.500 m3/s. Na het weekend waarschijnlijk nog wat verder stijgend naar ca 10 m (NAP). Ook op wat langere termijn blijft het nat in het stroomgebied en kan de stand rond de 10 m blijven schommelen; mogelijk nog iets hoger.